Bieszczady: Korbania z Bukowca – najkrótsza trasa, idealna na wyprawę z dzieckiem

W Bieszczadach nie brakuje ciekawych szlaków i miejsc z fantastycznymi widokami. Jaką trasę warto wybrać idąc z małym dzieckiem? Na przykład z Cisnej na wieżę widokową „Jeleni skok”, o której Wam niedawno pisałam. Jeśli Wasza baza wypadowa mieści się jednak w pobliżu Jeziora Solińskiego to polecam też odwiedzić Korbanię, na której również znajduje się wieża widokowa. Rozpościera się z niej świetny widok na zalew i zaporę w Solinie, a także na Bieszczady Wysokie. Jak tutaj dotrzeć? Bardzo łatwo!

Najprostsza trasa na Korbanię

Zielona ścieżka przyrodnicza Bukowiec- Korbania

Najkrótszą opcją dotarcia na szczyt jest wybór zielonej ścieżki przyrodniczej z Bukowca. Rozpoczyna się ona przy sporym leśnym parkingu w Bukowcu, gdzie znajduje się też duża wiata turystyczna z piecem, a także miejsce na ognisko i kilka informacyjnych tablic.

Ścieżka Bukowiec – Łopieńka od początku pnie się w górę, momentami podejścia są dość strome. Dlaczego zatem napisałam, że to idealna opcja na wycieczkę z dzieckiem? Ponieważ nawet z tymi bardziej stromymi fragmentami dzieciaki świetnie sobie radzą. Wiem, ponieważ nasza 3-letnia córka całą trasę do wieży pokonała na własnych nogach, a na szlaku spotkaliśmy mnóstwo rodzin z dziećmi w różnym wieku.

Warto też wspomnieć, że szlak w całości jest zalesiony, więc jeśli liczycie na piękne widoki po drodze to niestety to nie jest to miejsce. Podziwianie panoramy macie „na deser”, już na szczycie. W upalny dzień taki szlak jest idealnym rozwiązaniem, gdyż maszerujemy w cieniu bardzo urokliwego lasu. Myślę, że jesienią musi tu być bajkowo dzięki kolorowym liściom. Po drodze, co jakieś kilkaset metrów, znajdują się ławeczki, a sam szlak jest bardzo dobrze oznakowany. Nie ma szans byście się tutaj zgubili. Ścieżka liczy niewiele ponad 2 kilometry, ale jej pokonanie ze względu na dość strome podejścia zajmie Wam troszkę ponad godzinę.

Na szczycie Korbani mierzącej 894 m n.p.m. poza drewnianą wieżą widokową znajduje się również betonowy trójnóg geodezyjny, wiata turystyczna wraz z ławeczkami, a tuż pod wierzchołkiem stoją kolejne wiaty. Miejsc do wypoczynku jest sporo, ale i turystów tutaj nie brakuje. Dlatego mimo wielu ławek skorzystaliśmy ze swojego koca. Z wieży widokowej wzniesionej w 2014 roku roztaczają się widoki m.in. na: Połoninę Wetlińską, Caryńską, Tarnicę, Góry Słonne, Jezioro Solińskie.

Jako drogę powrotną obraliśmy tę samą trasę. Zeszliśmy w około 40 min.

Kilka ciekawostek

  1. Nazwa Korbania ma ponoć wołoskie pochodzenie i wywodzi się ją od słowa corb, czyli kruk. To jakby Krukowa. Dawniej nazywana była też Patrolą.
  2. Korbania to mało wyrazisty szczyt w bocznym grzbiecie pasma Łopiennika i Durnej. Przez tę górę przebiega północna granica Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.

Jeśli jesteście w Bieszczadach, ale nie macie czasu na długie wędrówki po połoninach, albo nie jesteście pewni, czy Wasze dzieci zdołają im podołać, to wybierzcie się na Korbanię. Idealne miejsce na pierwsze przetarcie szlaków w Bieszczadach w dodatku z pięknymi widokami na szczycie.

Do zobaczenia na szlaku!

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s